Τό ἔτος πού λήγει σέ λίγες ἡμέρες μᾶς θύμισε χρόνια ἔνδοξα καί λαμπρά. Μέσα στήν ἐθνική κατάθλιψη, πού δυστυχῶς ἐξαπλώνεται λόγῳ τῆς κρίσης, ἦλθαν οἱ ἑορτασμοί γιά τά 100 χρόνια τῶν Βαλκανικῶν Πολέμων νά μάς τονώσουν καί νά μᾶς διδαξουν. Βεβαίως ὁ Ὀρθόδοξος Χριστιανός δέν πρέπει ποτέ νά ἀπελπίζεται οὔτε σέ προσωπικό οὔτε σέ ἐθνικό ἐπίπεδο.
Ὅμως εἴμαστε γεμᾶτοι ἀνθρώπινες ἀδυναμίες καί ζητοῦμε κάποιες ἀφορμές γιά νά ἀναθαρρήσουμε καί νά χαμογελάσουμε μέ έλπίδα. (Περισσότερα...)
Τ*: Αδελφή μου, θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στις σχέσεις των ανθρώπων. Δηλαδή, γιατί σε κάποιον που μιλά καλά και φέρεται καλά, έρχεται ο άλλος και του φέρεται άσχημα, ή του γκρινιάζει, ή του μιλάει άσχημα κι απότομα. Κι ενώ ο ένας είναι ήρεμος και γαληνευμένος, σπάνε τα όρια αντοχής του και τότε η κατάσταση γίνεται χειρότερη...
Γ.Γ:... και κατεβαίνουν κι οι δύο στο ίδιο επίπεδο. Γι’ αυτό άλλωστε και είναι ο κόσμος ολόκληρος έτσι Γιατί συγκρούονται δύο Εγωισμοί... Όταν όμως ο ένας από τους δύο είναι άνθρωπος του Θεού, δεν μπορεί να συμβεί αυτό. Και θα σου πω γιατί. Ο Κύριος μας είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε χωρίς Αυτόν. (Περισσότερα)
Στα πλαίσια της συμφωνίας αυτής υποβλήθηκε το αίτημα στη Μητρόπολη να δοθούν διαλέξεις περί της Ορθοδόξου Εκκλησίας σε ακροατήριο προτεσταντών παστόρων στις πόλεις Σεούλ, Τσουντσόν και Τσοντζού, οι οποίες και πραγματοποιήθηκαν με ομιλητές τον Σεβ. Μητροπολίτη Κορέας κ. Αμβρόσιο στη Σεούλ και τους Κορεάτες Ιερείς π. Ιερεμία Τζο στο Τσουντσόν και π. Ιλαρίωνα Τζονγκ στο Τσοντζού.(Περισσότερα...)